خرید آسان و سریع

بهترین قیمت و کیفیت

برش گرم

فهرست مطالب

برش گرم چیست؟

از بین دو نوع روش برش، برش سرد را در مقاله قبل برای شما توضیح دادیم. در این مقاله میخواهیم شما را با برش گرم آشنا کنیم که این روش بر خلاف برش سرد نیاز به حرارت دارد تا بتواند عمل برش را انجام دهد.

برش گرم چیست؟

برش گرم به عملیاتی گفته می‌شود که در آن با بالا بردن دمای دستگاه باعث می‌شود تا مولکول های فلز از هم جدا شوند و بدین صورت قطعه برش داده می‌شود. انواع برش گرم شامل است از برش با دستگاه پلاسما ( هوا برش)، برش با لیز و برش با تیغ اره های دیسکی آتشی (اصطکاکی) که در ادامه درباره هر کدام از آنها صحبت خواهیم کرد.

مزایا

از مزایای استفاده از برش گرم می‌توان سریعتر شدن برش و قابلیت همگام سازی با کامپیوتر را برای آن نام برد.

معایب

معایب برش گرم نسبت به مزایای آن بیشتر می‌باشد. از معایب آن می‌توان تغییر ظاهری در محل برش، تغییر ساختار مولکولی، ضایعات زیاد، و برش با کیفیت کم و بد در قطعات ضخیم. البته سرعت بالای استفاده از برش گرم باعث می‌شود تا به معایب آن توجه کمتری شود.

دستگاه پلاسما ( هوا برش)

این دستگاه جایگزین برش فلز به فلز می‌باشد که از سال 1360 برای برش فلزات مورد استفاده قرار گرفت. در این دستگاه یک مشعل به کمک گاز نجیب و هوای فشرده با سرعت زیاد از نازل خارج می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود تا یک قوس الکترونیکی بین قطعه ای که می‌خواهید برش دهید و نازل به حالت پلاسما ایجاد شود. این دستگاه برش گرم به دو صورت برش از طریق قرارگیری مشعل دستگاه بر روی قطعه و برش با استفاده از فرکانس بالا برای ایجاد قوس برش کار می‌کند.

برش با لیزر

در این دستگاه برش گرم از لیزر برای برش، سوزاندن و ذوب کردن قطعات استفاده می‌شود.

در این نوع برش یک لیزر خیلی قوی بر روی قطعه تابیده می‌شود و برای بریدن از فشار گاز کمک می‌گیرد.

این دستگاه با توجه به دقت و سرعت بالایی که در عمل برش دارد برای صنایع مختلف از جمله نظامی، پزشکی، کشتی سازی و… کاربرد دارد . این دستگاه انواع مختلفی دارد که ساده ترین آن نوعی است که با دو آینه موازی کار می‌کند. بدین صورت که نور به آینه ها تابیده می‌شود و با تابش و بازتاب نور، لیزر بسیار قوی تولید می‌شود که باعث برش می‌شود.

برش گرم با تیغ اره دیسکی آتشی

در برش سرد همانطور که گفتیم یک دستگاهی به نام دستگاهی به نام اره دیسکی وجود دارد. در برش گرم هم دستگاهی مشابه آن به نام اره دیسکی آتشی وجود دارد که البته نسبت به اره دیسکی برش سرد معایب بیشتری دارد.

دستگاه اره دیسکی آتشی جزء دستگاه های برش گرم فلز به فلز محسوب می‌شود. زیرا با ایجاد حرارت در محل برش قطعه را برش می‌دهد. یکی از مزیت هایی که این دستگاه دارد سرعت بالا در برش و تغییرات مولکولی کمتر نسبت به دستگاه های برش گرم دیگر است.

این دستگاه به این صورت کار می‌کند که یک تیغه مانند اره دیسکی را بر روی دستگاه نصب می‌کنیم و دستگاه با کمک موتور قدرتمند الکترونیکی و با ولتاژ بالا شروع به چرخش می‌کند و به قطعه نزدیک می‌شود. همچنین جنس این تیغه ها از فولاد تند می‌باشد. البته با وجود اره دیسکی در برش سرد اسفاده از اره دیسکی آتشی کمتر شده است. زیرا اره دیسکی آتشی بخاطر آتشی که دارد و احتمال بیشتر شکستن تیغه برای اپراتور خطر دارد.

جمع بندی

یکی دیگر از انواع برش هم برش گرم بود که با آن آشنا شدید. همچنین شرکت رایا تامین صنایع نورا تامین کننده لوازم اصلی و جانبی برش گرم از جمله شیلد صنعتی، ماسک جوشکاری و… می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

شرکت رایا تامین صنایع نورا با دارا بودن سابقه درخشان ۴۰ ساله در زمینه تهیه و توزیع ابزارآلات و ملزومات صنعتی درسال ۱۳۹۹ تاسیس گردید (هدف از ایجاد شرکت ارائه هرچه بهتر خدمات به شرکت های بزرگ و صنایع کشور اعم از نفت و گاز ، پتروشیمی ، فولاد و دیگر صنعتگران عزیز کشورمان بوده است).