خرید آسان و سریع

بهترین قیمت و کیفیت

برش پلاسما

فهرست مطالب

برش پلاسما چیست؟

برش پلاسما پروسه ای می‌باشد که در آن فلزات ضخیم مثل فولاد و گاهی مواد دیگر که ضخیم هستند توسط یک مشعل بریده می‌شوند. در واقع این برش با یک گاز نجیب کار می‌کند. بدین صورت که گاز با سرعت بالا از نازل خارج می‌شود. سپس یک قوس الکتریکی در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌شود و گاز به پلاسما تبدیل می‌شود. در واقع برش پلاسما نوعی برش گرم محسوب می‌شود که در ادامه درباره آن صحت می‌کنیم.

پلاسما چیست؟

در واقع پلاسما یکی از حالت های ماده مثل جامد، مایع و گاز است. حالت چهارم ماده شبیه گاز است که اتم های آن الکترون های خود را از دست دادند.( یونیزه شدند).

برش پلاسما

وقتی به یک ماده حرارت می‌دهید جنبش مولکول آن ماده بیشتر می‌شود. در روند برش هم مولکول ها با شدت زیادی شروع به لرزش می‌کنند. انقدر این حرکت ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت ماده از جامد به مایع تبدیل می‌شود و هر چه حرارت بیشتر شود ماده به گاز و سپس به پلاسما تبدیل می‌شود.

پلاسما در واقع حالت چهارمی از ماده می‌باشد که آن را مستقل از سه حالت اصلی حساب می‌کنند. برای مثال خورشید از پلاسما تشکیل شده است.

این برش را می‌توانیم روی هر فلز رسانایی از جمله فولاد نرم، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و… انجام داد که البته عمق برش در فلزات غیر آهنی حداکثر تا یک اینچ است.

رعایت موارد ایمنی

در هنگام برش پلاسما امکان برق گرفتگی، آتش گرفتن مواد اشتعال پذیر، آسیب به چشم، اشتعال از طریق جرقه ها و… وجود دارد. پس حتما باید از لباس ضد حریق و پوشش محافظ مناسب استفاده کنید تا آسیب نبینید.

مزایا

  • برش مواد رسانای الکتریکی
  • عملکرد عالی در برش فولاد های ضخیم
  • سرعت بالا در برش

معایب

  • مصرف زیادی برق
  • برش لیزر کیفیت بیشتری دارد
  • سر و صدای زیاد

کاربرد های برش پلاسما

برش پلاسما در صنعت کاربرد زیادی دارد که خوبی ها و قابلیت های آن باعث محبوبیت آن در انواع حوزه های صنعتی می‌شود. این نوع برش در مراکز تعمیر جوشکاری، کار های ساختمانی ( مثل ساختمان ها و پل ها)، ساخت کشتی، تعمیر ماشین و… استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از دستگاه برش پلاسما

1- در محلی مناسب شروع به کار کنید. از آنجایی که می‌خواهیم فلز را برش دهیم، باید فلز را در محیط مناسبی قرار دهیم تا فلز بتواند به راحتی حرکت کند.

2- مطمئن شوید که دستگاه خاموش باشد سپس با برق بزنید.

3- کمپرسور هوای خارجی را به برش پلاسما وصل کنید. این کار برای این است که مطمئن شوید که جریان پلاسما تحت فشار زیاد و مورد نیاز باقی بماند.

4 جریان هوا را روشن کنید.

5- فلزی که می‌خواهید برش دهید را بر روی میز بگذارید و بست گیره زمین را به قسمتی که می‌خواهید برش دهید وصل کنید.

6 دستگاه را روشن کنید.

7 جریان را با توجه به ورق فلز تنظیم کنید.

8 برای فعال کردن برش از گیره ای که بر روی دستگاه قرار دارد استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که قبل از فعال کردن در حالت ایمنی قرار داشته باشد.

9 بعد از اینکه قسمت مورد نظر را از فلز برش دادید سپس دستگاه را خاموش کنید.

10 گیره زمین را از فلز جدا کنید.

11 جریان هوا را خاموش کنید.

12- خط زمین، خط هوایی و خط دستگاه پلاسما را ببندید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

شرکت رایا تامین صنایع نورا با دارا بودن سابقه درخشان ۴۰ ساله در زمینه تهیه و توزیع ابزارآلات و ملزومات صنعتی درسال ۱۳۹۹ تاسیس گردید (هدف از ایجاد شرکت ارائه هرچه بهتر خدمات به شرکت های بزرگ و صنایع کشور اعم از نفت و گاز ، پتروشیمی ، فولاد و دیگر صنعتگران عزیز کشورمان بوده است).