خرید آسان و سریع

بهترین قیمت و کیفیت

برش سرد

فهرست مطالب

برش سرد چیست؟

از بین انواع برش در صنعت یکی از نوع برش هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد برش سرد می‌باشد. که در این مقاله می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم.

برش سرد چیست؟

در برش سرد قطعه ای که می‌خواهید برش دهید بدون هیچ حرارتی به اندازه ای که می‌‌خواهید برش داده می‌شود. این نوع برش نیز انواع مختلفی دارد که شامل: برش با واتر جت، اره لنگ، اره دیسکی، اره نواری، اره دستی می‌باشند که در ادامه درباره هر کدام از اینها صحبت خواهیم کرد.

مزایا

برش سرد دارای مزیت هایی اعم از عدم تغییر در ساختار مولکولی فلزات، قابلیت برش قطعه در سایز و اشکال مختلف، کاهش ضایعات حاصل از برش، قطعات یکدست، عدم تولید گاز های سمی و قابلیت های دیگری که باعث می‌شود برش سرد در صنعت پر استفاده شود.

معایب

به غیر از مزایای بسیاری که برش سرد دارد دارای معایبی هم می‌باشد. این برش به هزینه بالایی برای ابزار آلات برشکاری نیاز دارد. همچنین این برش نیاز به تکنسین متخصص این کار جهت کار برشکاری نیاز دارد. تا از اتفاقات احتمالی مانند کج بری یا شکسته شدن قطعه جلوگیری شود.

انواع برش سرد

دستگاه واتر جت، بهترین دستگاه برش سرد

دستگاه های برش واتر جت با استفاده از موتور هایی پرفشار آب و با استفاده از جریان بسیار تند آب به راحتی می‌توانند قطعات سخت مانند فلز را برش دهند. در حال حاضر استفاده از این دستگاه ها در صنعت برش سنگ بیشتر شده است. اما در صنعت برش فلزات هنوز جایگاه ویژه ای پیدا نکرده است.

برش سرد

این دستگاه به گونه ای کار می‌کند جریان آب با فشار بسیار زیادی از یک سوراخ کوچکی که قابل تنظیم می‌باشد خارج شده و با فشاری که دارد باعث بریده شدن قطعه می‌شود. این دستگاه از دقت بالایی برای بریدن برخوردار است و برای بریدن قطعات حساس بسیار کاربرد دارد.

همچنین یکی از نکاتی که باعث می‌شود استفاده از این دستگاه بیشتر شود این است که تکنولوژی که در این دستگاه به کار می‌رود بسیار ساده تر از دستگاه های لیزری می‌باشد پس به همین دلیل استفاده از آن ساده تر می‌باشد، قیمت آن کمتر می‌باشد و هم ضرر کمتری برای کارکنان دارد زیرا گاز های سمی تولید نمی‌شوند و با این نکات واتر جت تبدیل به یکی از بهترین وسیله برش سرد شده است.

اره دستی

اره دستی یکی از رایج ترین، ساده ترین و قدیمی ترین وسایل برش سرد می‌باشد. که عمدتا برای کارگاه های شخصی، تولید قطعات هنری و چوبی استفاده می‌شود. این نوع اره معمولا با سایز و جنس های یکسان ولی با دندانه های مختلف تولید میشوند. اره دستی به دسته های اره دستی چاقویی، مویی، کمان اره و… تقسیم می‌شود که برای برش سرد ساده کاربرد دارد.

برش سرد

دستگاه اره نواری

این دستگاه می‌تواند قطعات ضخیم فلزی که بسیار سخت می‌باشند را با دقت بالا برش دهد.دستگاه اره نواری به کمک الکترو موتور محور های خود را به چرخش در می‌آورند. این دستگاه در حال حاضر کاربرد فراوانی در صنعت برش ایران و جهان دارد. همچنین به خاطر کیفیت بالایی که در صنعت برش سرد دارد توانسته است در بسیاری از صنایع از جمله: برش فلزات، چوب، شیشه، گوشت و… پر کاربرد واقع شود.

از مزیت های این دستگاه می‌توان برنامه ریزی برای برش یکدست، برش زاویه دار بسیار تمیز و با دقت، و برش با کمترین میزان ضایعات نام برد.

دستگاه اره نواری

دستگاه اره لنگ

این دستگاه نیز یکی از قدیمی ترین دستگاه هایی می‌باشد که برای برش سرد استفاده می‌شود. دستگاه اره لنگ تقریبا مانند دستگاه اره نواری کار می‌کند. تنها فرق آن این است که به جای حرکت دورانی اره نواری به صورت بازویی یعنی بالا و پایین (حرکت بر روی قطعه) حرکت می‌کند. اما این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر از دقت پایین تری برخوردار است و به همین دلیل استفاده از آن در صنعت برش سرد کم شده است.

برش سرد

دستگاه اره دیسکی

این دستگاه از امنیت بالا و کیفیت بهتری نسبت به دستگاه اره آتشی می‌باشد. دستگاه اره دیسکی ابزاری مهم و ضروری برای کارگاه های صنعتی به شمار می‌آید. تیغه های موجود برای این دستگاه از تنوع زیادی برخوردار هستند. این دستگاه برای برش انواع فلزات، چوب، آسفالت، آلومینیوم، MDF و… کاربرد دارد.

دستگاه اره دیسکی

جمع بندی

یکی از مهترین بحث ها در صنعت، برش سرد بوده که بسیار راحت تر از برش گرم است و حال حاضر در انوع برشکاری بسیار کاربرد دارد. شرکت رایا تامین صنایع نورا از محدود شرکت هایی است که در کشور انواع دستگاه های برش سرد را برای صنعتگران فراهم و باعث شده است تا صنعت کشورمان پیشرفت کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

شرکت رایا تامین صنایع نورا با دارا بودن سابقه درخشان ۴۰ ساله در زمینه تهیه و توزیع ابزارآلات و ملزومات صنعتی درسال ۱۳۹۹ تاسیس گردید (هدف از ایجاد شرکت ارائه هرچه بهتر خدمات به شرکت های بزرگ و صنایع کشور اعم از نفت و گاز ، پتروشیمی ، فولاد و دیگر صنعتگران عزیز کشورمان بوده است).